Jdi na obsah Jdi na menu
 


lilo a stitch seriál

7. 9. 2015

Lilo-a-stitch-cz-logo

Klasicky kreslený Disney seriál Lilo a Stitch (2003-2006) je pokračováním stejnojmenného Disney filmu Lilo a Stitch (2002) nominovaného na Oscara. Seriál se měl původně jmenovat Stitch! Series, protože přímo navazuje na druhý film, který vyšel rovnou na DVD s názvem Stitch! Film (2003). Následně vznikl i film Lilo a Stitch 2: Stitch má mouchy (2005) a závěrečný díl Leroy a Stitch (2006).

Seriál má celkem 65 epizod ve dvou sezónách a seriál byl zakončen už zmíněným direct-to-dvd filmem Leroy a Stitch (2006). U nás jsme seriál poprvé a naposledy viděli v roce 2007 na Tv Nova.

b76e1daa8709e7cd75e353eaaaff3466.jpg

Lilo se se Stitchem potká v původním filmu, kde si jej vybere jako pejska v útulku. Tam se dostal náhodou, když během svého vesmírného útěku z domovské planety ztroskotal na zemi, na havajském ostrově Kaua'i. Svou láskou, vírou a neochvějnou vírou v "ohana" (havajské pojetí rodiny) pomohla Lilo Stitchovi otevřít srdce a dala mu něco, co mu nebylo dáno - schopnost mít starost o druhé. A protože Lilo miluje písně od Elvise Presleyho, pomohly jí i s převýchovou Stitche :)

lilo-a-stitch-se-maji-radi.jpg

V seriálu dostali tito dva za úkol najít a posbírat zbývající ztracené experimenty geniálního mimozemského vynálezce jménem Jumba Jookiba, přivést je od zla k dobru a najít pro ně místo, kam skutečně patří a kde budou užiteční. Stitch je také jeho experinetem - dokokce tím do té doby úplně posledním, s číslem 6jumba-jokiba.jpg26. Zbývajících 624 se doslova rozkutálelo v podobě dehydratovaných kuliček po celé Havaji, které se aktivují ponořením do vody. Každý experiment, stejně jako Stitch, má své vlastní specifické nadání pleakley.jpgpro ničení ... a humor :) Přesto, že se Jumba sám označuje za ďábelsky zlého vynálezce, je velmi přátelský a společenský mimo svou práci a jako jeden z mála má rád Stitche a i ke všem ostatním svým experimentů přistupuje jako jejich otec a má je rád. Jumba Lile pomáhá spolu s jednookým zeleným mimozemšťanem Pleakleym, který si pozemšťany zamiloval, neustále se snaží začlenit mezi obyvatele ostrova a rád se převléká hlavně do ženských šatů, které mu přijdou pohodlnější :) Přestože nemá nos ani uši, jeho tykadlo na hlavě funguje jako smyslový orgán, který je nahrazuje.

V několika epizodách se objeví i Cobra Bubbles, bývalý agent CIA, který jako sociální pracovník dohlíží na Lilo v původním filmu i seriálu.

lilo_and_stitch_wallpaper_by_liviusquinky-d39sy9j.jpg

Z leva: Cobra, David, Nani, Lilo, Stitch, Jumba a Pleakley před domkem Lilo

 Mezitím se bývalý kapitán Gantu a jeho neochotný společník Experiment 625 také snaží pochytat tyto experimenty pro uvězněného Dr. Hämsterviela (viz filmu i seriálu), se kterým komunikuje přes obrazovku (pozn.: tel. č. Hämsterviela je 555-019-829-3434-533-65-5882 a nemá rád, když ho označují za pískomila ;)).

experiment-625-a-dr.hamsterviel.jpg

Gantu je expertem ve 12 bojových uměních a objevuje se v téměř každé epizodě. Posláním Lilo a Stitche je pochytat tyto stitchovy bratrance před nimi. kapitan-gantu.jpgDětskou rivalkou, známou i z filmu, je pro Lilo rozmazlená holčička z bohaté rodiny jménem Mertle (Mirtr), se kterou se často postrkují a hecují. Mertle ví o experimentech a spolupracuje i s Dr. Hämstervielem.

Po boku hrdinů se často objeví i starší  sestra Lilo jménem Nani Pelekai, která se o malou Lilo stará od doby, kdy jejich rodiče nečekaně zahynuli při autonehodě. Nani je devatenáct let a Lilo je šest. Nani v seriálu vystřídá několik pracovních míst, protože kvůli věčné starosti o Lilo si ji nedokáže udržet. Přesto jsou si obě vzájemě oporou. Nani je zakoukaná do surfaře jménem David Kawena, který je tak jedním ze čtyř lidských postav, které ví  o experimentech.

Seriál získal nominace na Daytime Emmy Avards, za hudbu a hudební režii a a Motion Picture Sound Editors za nejlepší zvuk v animovaném seriálu (ep. Sprout). Český dabing vznikl ve Studiu Virtual. Hlasy propůjčili: Mariana Prachařová,  Jiří Prágr, Ondřej Vetchy, Miroslav Moravec, Petr Pelcl, Pavel Šrom, Lumír Olšovský, Věra Galatíková, Klára Sedláčková a další...

 Znělka seriálu Lilo a Stitch jak byla vysílaná u nás:

Text znělky seriálu Lilo a Stitch:

I laila, 'O Kaua'i la
No malihini 'ohana
Welcome cousins, a'cmon by
Aloha e komo mai

Stitch: maka maka

I laila, 'O Kaua'i la
No malihini 'ohana
Welcome cousins, a'cmon by
Aloha e komo mai
Aloha e komo mai

Stitch: Iki tooki née ha
Tiki: Iki tooki née ha
Stitch: Aka tiki baba
Tiki: Aka tiki baba
Stitch: Gaba ika tasooba
Tiki: Gaba ika tasooba
Stitch: Oocha
Tiki: Oocha
Stitch: Chika
Tiki: Chika
Stitch: Miki miki coconut

I laila, 'O Kaua'i la
No malihini 'ohana
Welcome cousins, a'cmon by
Aloha e komo mai
Aloha e komo mai
Aloha e komo mai

Stitch: Bye!

***

Seriál získal nominace na Daytime Emmy Avards, za hudbu a hudební režii a a Motion Picture Sound Editors za nejlepší zvuk v animovaném seriálu (ep. Sprout).

ZAJÍMAVOSTI

 V seriálu se objevily i postavy z jiných Disney seriálů. Například ze seriálů "Přestávka", "Americký drak Jake Long", "The Proud Family" nebo  Kim Possible...

jine-disney-postavy-v-lilo-a-stitch.png

Když se Kim Possible objevila v seriálu Lilo a Stitch, dostal ten díl s názvem "Rufus" ispeciální znělku, ve které se objevují postavy z obou seriálů. Teď se na ni můžete podívat: 

 Vyšlo u nás 8 DVD disků se seriálem Lilo a Stitch v roce 2011. Jednotlivé disky obsahovaly tyto díly:

Disk 1 - Plilo-a-stitch-serial-na-dvd.jpgoďobaný, Strašák, Kixx, Dělová koule
Disk 2 - Jin a Jang, Smraďoch, Ríša, Andílek
Disk 3 - Asteroid, Fantasmo, Výhonek, Pižla
Disk 4 - Lžiboj, Hvězda, Stitch zlobí, Dírio
Disk 5 - Výbušňák, Houdini, Amnézio, Tank
Disk 6 - Milovníček, 627, Vřísk, Utápěč
Disk 7 - Andě, Duplík, Čvachta, Čmuchal
Disk 8 - Vírník, Hledáček, Felix, Elastico

 

Na ostrově v seriálu bylo rozsypáno 624 experimentů, 625 lítá s Gantuem, Stitch je 626  a v jednom z dílů Jumba vytvořil i Evila, experiment 627 (díl "627"). Později, po seriálu, kdy vznikl film Leroy a Stitch (2006), se dostal Dr. Jumba Jokiba zpět do své laboratořea vytvořil další experiment - Leroye. Ten bývá označován jako experiment 629, ale propagační materiály se na tom nedokáží shodnout a správně by měl nejspíš být 628, který sice vznikl už v seriálu (mluvil o něm Jumba), ale nikdo ho nikdy neviděl...

experiment-627-a-628-629.jpg

Experimenty Evil 627 a Leroy 629

Stitch se také "naboural" do ostatních Disney filmů a  přesně takhle to vypadalo:  Malá mořská víla ,  Aladin , Lví král , Kráska a zvíře ;)

 Upoutávka na seriál Lilo a Stitch, jak se objevovala v roce 2009 na Disney Channel:

 

Tuto upoutávku dostal seriál při vysílání v březnu 2017 na ČT:D:

 Vznikla i japonská verze tohoto seriálu pod názvem Stitch! (2008-2010, wiki) s 30 díly. U nás jej doposud nikdy nevysílali. V následujícím videu uvidíte příběh, ve kterém se potkala původní Lilo a Stitch s jejich japonskými "dvojníky...

Typicky japonsky bláznivou upoutávku na Stitch! uvidíte na tomto odkaze.

Typicky japonsky bláznivou upoutávku na Stitch! uvidíte na tomto odkaze.

lilo--zelena-a-cervena-tricka.jpg

 

Takhle vypadá Lilo, Stitch a některé další experimenty na živo v Disneylandech, kde se setkávají s návštěvníky nebo vystupují v některých představeních a přehlídkách.

Lilo a Stitch

Seriál vznikl v roce 2003 a následuje hned po pilotním Stitch! Filmu. Animace je stejná jako v Stitch! Filmu. Po původním filmu, seriál získal největší úspěch.

Příběh Jak se 623 neaktivovaných kapsuliek se zlými a ničivými experimenty rozsypalo po celé Hawaii, nyní jsou Lilo a Stitch odhodlaní všech najít a zachránit je tak před Hämstervielom a Gantuom, kteří je chtějí chytit a ovládnout s jejich pomocí Vesmír. Lilo se Stitchem se jich snaží změnit ze zlých na dobré a najít jim domovy, kde se jejich super schopnosti sejdou. 

Lilo & Stitch

Lilo a Stitch je populární americká animovaná pohádka ze studia Walt Disney Feature Animation. Tvůrci jsou Chris Sanders (který i namluvil samotnou postavu Stitche) a Dean DeBlois. Původní film vznikl v roce 2002 a byl nominován na Oscara jako nejlepší animovaný film v roku 2003. Proto se tvůrci rozhodli natočit video-pokračování, které je i pilotný film k seriálu a vzniklo v roce 2003 s názvem "Stitch! Film". Po něm následoval televizní seriál "Lilo a Stitch", jehož natáčení začalo v roce 2003 a skončilo v roce 2006. Seriál má dvě série, z čehož první série má 39 epizod a druhá 26 (jedna epizoda trvá kolem 22 minut). Po seriálu dále vznikl v témže roce další video-film, jako pokračování k původnímu filmu s názvem "Lilo a Stitch 2: Stitch má mouchy" a po něm, v roce 2006 vznikl závěrečný video-film k seriálu s názvem "Leroy a Stitch ".

Lilo a Stitch Příběh je o malé holčičce Lilo a mimozemském mutantovi "její pejskovi" Stitchovi. Lilo je osamělá holčička, která přišla o rodiče, nemá kamarády a žije jen se starší sestrou. Jednoho dne se do jejich osamělého života připletou mimozemšťané a Lilo se skamarádí s ilegálním vojenským genetickým mutantem Stitchem, jehož vydává za svého psa a učí ho slušně se chovat a zároveň i pojem "Ohana", rodina znamená nikdo nezůstane sám a opuštěný. Stitch se v průběhu všech sérií mění a prožívá s Lilo plno dobrodružství při chytání a krocení ostatních ilegálních mutantů "bratranců". Příběh je bohatý hlavně na humor a výchovné prvky, ale i mírně akční scény se sci-fi nádechem, s plazmovými pistolemi a kosmickými loděmi, což ho dělá sčásti i animákem pro dospělé a v čem se liší od ostatních disneyoviek.

 Stitch!Celý svět Lilo & Stitch se stal ve světě velmi populárním především díky původnímu filmu, který je zpola zameraný i pro dospělé publikum (díky sci-fi nádechu, mutantům a akčním scénám, přitom vyplněn i hláškami a odkazy, kterým rozumějí jen starší diváci), a potom i díky postavičce Stitch a ten se ujal zejména v Japonsku. A proto vznikol v roce 2008 i anime sequel Stitch!, kterého se ujal Masami Hata spolu s tvůrci původní disney verze. 
Hlavní hrdinkou je spolu se Stitchem však tentokrát Yuna, která přebírá roli Lilo a místo hula studuje karate. Má však velmi podobný životní příběh jako Lilo. Zachovaly se mimozemské postavy, včetně experimentů, jen ty lidské postavy jsou nahrazeny. Na anime se v současnosti stále pracuje a dosud vyšly 3 serie Lilo & Stitch je dodnes jedním z nejpopulárnějších kousků animované tvorby a vyšlo kromě seriálu a filmů i několik her, to samé platí i pro Stitch!